top of page

Bakım ve Kestirimci Bakım&Analizin İşletmelerde Önemi


Bakım ve Kestirimci Bakım&Analizin İşletmlerde Önemi

Düden mühendislik Kestirimci Bakım Ekibi

Günümüzde işletmelerin üretim sürekliliğini koruması, hammadde ve işçi devamlılığı kadar önemlidir.

Günlük ekipman durmaları şirketler belirli periyodlarda büyük kayıplar yaratmakta sürekliliği durdurmaktadır. İşletmelerin daha verimli çalışabilmesi için cihaz ve ekipmanların her zaman çalışmaya hazır durumda olması, kısacası arızasız durumda olması gerekmektedir. Teknolojik gelişmeler ve işletmelerle ilgili organizasyon değişiklikleri, makineleri faal durumda önemini artırmaktadır. Ayrıca piyasa rekabeti, makine ve tesislerin daha verimli kullanılması için işletmeleri zorlamaktadır. Bunun için yapılacak periyodik/düzenli bakım ile işlemede yaşanabilecek büyük kayıplar aslında kolayca önlenebilir.

Periyodik Bakım (Koruyucu Bakım)

Bu bakım yöntemi, önceden belirlenen bir zaman periyodunda makine ve ekipman parçalarının bakımları ve onarımları yapılmaktadır. Düzenli olarak makine ve ekipmanların üzerindeki bütün donanımlar gözden geçirilmektedir ve tespit edilen arızalar ile arıza oluşturması muhtemel olan durumlar giderilmektedir. Bu yöntemde, arızaların çıkması beklenmemektedir. Makine ve ekipmanlara daha önceden periyodik olarak yapılan bakımlar nedeniyle olası arızaların önüne geçilmektedir. Makine ve ekipmanların hangi zaman periyodunda bakıma alınacağı, makine ve ekipmanları satan veya kuran ithalatçı yâda imalatçı firmanın vermiş olduğu bakım ve diğer bilgiler doğrultusunda önceden planlanmaktadır Bunun neticesinde arızanın çıkması olasılığı büyük oranda azaltılmış olur.Gerekli bilgi edinemediğiniz veya ekipman bakım kartı oluşturulması istediğiniz alet ve makinalarınız için #düdenengineering düden mühendislik önleyici kestirimci bakım ekibi olarak Antalya ve çevre illerinde hemen sizlere destek verebilmekteyiz.

İletişim bilgilerimiz;

0531 673 88 74

dudenengineering@outlook.com

Çaglayan Mah. 2024 Sok. No: 34/2 Muratpasa-ANTALYA/TÜRKİYE

Önleyici Bakım (Proaktif Bakım)

Ani makine duruşlarını engellemenin bir diğer yöntemi, hataların uzman mühendisler tarafından teşhisi ve gerekli bakımın acilen ilgili makine, ekipmana uygulanmasıdır. Kısaca bu işlemlere önleyici bakım diyebiliriz.

Önleyici bakımın amacı;

Makine ve ekipmanların arızalarının ortaya çıkarılması değil, başlangıç safhasında arızaların ortaya çıkmasının önlenmesidir. Önleyici bakımda; makine ve ekipmanların tasarımında, yağlama sistemlerinde ve işletme şartlarında yapılacak olan değişiklikler ile arızanın sebepleri ortadan kaldırılabilir. Önleyici bakım konusunda arzu ettiğiniz zaman , alet ve makinalarınız ,tesisiniz için #düdenengineering düden mühendislik önleyici kestirimci bakım ekibi olarak Antalya ve çevre illerinde hemen sizlere destek verebilmekteyiz.

İletişim bilgilerimiz;

0531 673 88 74

dudenengineering@outlook.com

Çaglayan Mah. 2024 Sok. No: 34/2 Muratpasa-ANTALYA/TÜRKİYE


Kestirimci Bakım

Uyarıcı bakımda, İşletmelerdeki makine ve ekipmanlar belli noktalardan izlemeye alınırlar. Bunu yapmak için, bazı ölçüm cihazları kullanılır. (ULTRASONİK ,TERMAL)Belirli bir zaman periyodunda yapılan ölçme sonuçları değerlendirmeye alınır. Buna göre ortaya çıkan ölçüm sonuçlarının trendi incelenmek suretiyle, makine ve ekipmanlardaki oluşması muhtemel arızaların tespiti önceden yapılır. Bu yöntem, çalışan makine ve ekipmanları takip ederek muhtemel arızaları tespit ettiği için makine ve ekipmanların zamansız durmasına ve gereksiz parça değişimlerine engel olmaktadır. Bu ölçümler belirli periyodlarla yapılmalıdır. Yapılan ölçümler neticesinde motor kaplinleri ,şaft bağlantilari ,zincirler kasnaklar,dişliler milleri,rulman ve rulman yatakları ,kama kanallarının muayenesi sayesinde makine ömür tayinleri yapılmakta ve bu sayede tesis üretim hattı güven ,stabilazisyonu denetim altına girebilir.

Ekipmanlarınızın kestirimci bakım ve analizleri için ve bakım kartı oluşturulması istediğiniz alet ve makinalarınız için #düdenengineering düden mühendislik önleyici kestirimci bakım ekibi olarak Antalya ve çevre illerinde hemen sizlere destek verebilmekteyiz.

İletişim bilgilerimiz;

0531 673 88 74

dudenengineering@outlook.com

Çaglayan Mah. 2024 Sok. No: 34/2 Muratpasa-ANTALYA/TÜRKİYE2 görüntüleme0 yorum
bottom of page