top of page

NDT Tahribatsız Muayene

turkak_logo-300x300.png

Non-Destructive Testing Tahribatsız muyene

·         Görsel Muayene (VT)

·         Sıvı Penetrant Muayene (PT)

·         Ultrasonic Muayene (UT-TM)

Düden mühendislik olarak  NDT ekibimiz makina ve ekipmanlarının , boru hatlarının, kule mastı gibi majör parçaların veya basınçlı kapların tahribatsız muayenesini atölyede ve mobilize olarak sahada gerçekleştirebilmektedir.Düden mühendislik olarak  Ekibimiz NDT metodlarında Level-2 sertifikasına sahiptir. Düdenengineering olarak vermiş olduğumuz bazı tahribatsız muayene yötemleri aşağida belirtilmiştir.

Görsel Muayene (VT)

Tahribatsız muayene yöntemlerinin en eskisidir. Gözle muayene, test edilecek malzemenin direkt göz veya ara ekipmanlar kullanılarak kontrol edilmesidir. En önemli gereksinimi ışık miktarının kabul edilebilir seviyede olmasıdır. Test yapılmadan önce yüzey temizlenmeli ve yeterli ışık saglanarak kontrol edilmelidir. Bunun öncesinde parça ile ilgili üretim bilgileri, çalısma sartları ve bunun gibi bilgiler incelenmelidir.Gözle muayene farklı yüzey süreksizliklerinin tespitinde kullanılır.Bu muayene tatbiği esnasında istenilen standart dahilinde limit içi hatalar ve görsel olarak yüzey kusurları muayene edilir. bu  muayene tatbik edecek uzman tecrübeli ve ilgili standartda yetkili olmalıdır. Direkt gözle temas saglanamayan bölgelere ulasmak için, boroskop gibi cihazlar kullanılarak test gerçeklestirilir.

·         Hızlı ve güvenilir

·         Diger tahribatsız muayene yöntemlerine uygulama öncesi destek

·         Erisimi olmayan yerlerin kontrolüne olanak saglama

·         Ekonomik bir yöntem

 Düden mühendislik ekibimiz sizlere tahribatsız muayene konularında olduğu gibi VT Görsel muayene için  Antalya ve çevre illerinde  hizmet vermektedir.

SIVI PENETRANT TESTI (PT)

Sıvı Penetrant Testi:
Yüzey hatalarının tespiti için kullanılan bir muayene metodudur. Tespit edilmek istenilen hataların muayene islemi uygulanan yüzeyine açık olması gerekir, derinde bulunan malzeme süreksizlikleri  bu metotla tespit edilemez.Yöntemin uygulanacagı test malzemesinin yüzeyi düzgün ve temiz olmalıdır (yüzey temizliginin uygun yapılmamıs olması) aksi takdirde degerlendirmelerde yanılgıya düsülebilir.Bir penetrant sıvı vizkositesi, yüzey gerilimi ve yogunlugu ile nitelendirilip, görünürlügü ise boya veya fluoresant ile temin edilir. Penetrant testte kullanılan diger elemanlar isetemizleyici ve developerdir. Penetrant muayene yönteminin uygulanma asamaları:

1.Muayeneyüzeyinde ön-temizlik
2. Penetrantın uygulanması
3. Penetrasyon için bekleme
4. Ara-temizlik
5. Gelistirme
6. Inceleme
7. Degerlendirme ve rapor hazırlama
8. Son-temizlik

Düden mühendislik ekibimiz sizlere tahribatsız muayene konularında olduğu gibi PT Penatrant muayene için  Antalya ve çevre illerinde  hizmet vermektedir.

ULTRASONIK MUAYENE (UT)

Ultrasonik testin prensibi, prob tarafından üretilen yüksek frekanstaki ( 0,1- 20 MHz) elastik dalgaların test malzemesi ortamında yayılması ve bir süreksizlige çarptıktan sonra tekrar proba yansıması temel prensibine dayanmaktadır.Prob tarafından algılanan dalgalar elektrik sinyallerine dönüstürülür ve katod ısınları tübü ekranında malzeme içyapısının habercisi olan yankılar halinde görülür.Ekran üzerindeki gözlenen yankıların konumları ve genlikleri hatanın bulundugu yer ve boyutları hakkında bilgi vermektedir.

Ultrasonik muayene metotları içinde, pratik hayatta en çok kullanılan darbe-yankı(pulse-echo) teknigidir. Bu teknik; kaynaklarda, curuf kalıntıları, gözenek, çatlak, yan cidara kaynamama ve yetersiz nüfuziyet gibi iç kaynak hatalarının bulunmasında kullanılır.Döküm hataları, laminasyon, korozyon , kalınlık ölçümü bu metod ile yapılır.Test kayıtlarının kalıcı ve yöntemin oldukça hassas olmasından dolayı radyografi çok yaygın olarak uygulanmaktadır. Test parçası bir radyasyon kaynagından çıkan radyasyon demetiyle (X veya Gama ısınları) ısınlanır. Radyasyon malzeme içinden geçtikten sonra parçanın arka yüzeyine yerlestirilmis olan filme ulasır. Süreksizliklerin, radyasyonu farklı
sogurmaları nedeniyle, süreksizliklerin oldugu bölgelerden geçen radyasyonun siddeti film üzerinde farklı karartma olusturacaktır. Filmin banyo isleminden sonra film üzerindeki bu kararmalar hatanın radyasyon belirtisi olarak görünecektir.

·         Malzeme çesitliligi

·         Tasınabilir imkan

·         Yüksek nüfuziyet imkanı

·         Anında sonuç verme imkanı

·         Otomatik sistemlere adapte imkanı

 

Düden mühendislik ekibimiz sizlere tahribatsız muayene konularında olduğu gibi VT Görsel muayene için  Antalya ve çevre illerinde  hizmet vermektedir.

Düden Mühendislik  deneyimli ve yetkin mühendisleriyle ürettiğiniz talaşlı ve talaşsız imalat ürünlerinizin dövme, döküm  kaynaklı imalat ürünlerin ve basınçlı kapların muayenesi ​PED 2014/68/EU  onaylı olarak 2. ve 3. taraf tahribatsız muayenesi için her zaman yanınızda. 

 TS EN ISO 17024 TS EN ISO 9712 standartları basınçlı kaplar için PED 2014/68/EU onaylı standart çerçevesinde ,tahribatsız muayene konusunda yetkili mühendislerimizle sizlere hizmet sunmaktayız. Yine bu standartlar çerçevesinde sizlere NDT raporlama yapabilmekteyiz

bottom of page